Fotochromy Lublin
Szkła fotochromowe
Szkła fotochromowe swoją historią sięgają do 1964 roku. Na przestrzeni lat dopracowywano mechanizm ich działania i obecnie jest to idealna propozycja dla osób dynamicznych, żyjących w ciągłym ruchu, które lubią uniwersalne rozwiązania. Sprawdzą się w przypadku użytkowników, którzy w wyniku stylu życia czy wykonywanej pracy często przebywają zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Nie tylko w letnim słońcu, ale o każdej porze roku i w każdą pogodę, ochronią przed oślepiającym słońcem i szkodliwym promieniowaniem UV.
Dla kogo przeznaczone są szkła fotochromowe?
- dla dynamicznych, aktywnie spędzających czas użytkowników;
- dla praktycznych, którzy nie lubią być ograniczeni koniecznością zmiany między okularami, np. na przeciwsłoneczne;
- dla osób dbających o 100 % ochronę wzroku przez cały czas;
- dla ludzi często przebywających zarówno w pomieszczeniach, jak i na słońcu, ceniących sobie komfort;
- dla użytkowników o nadwrażliwych oczach, skarżących się na ciągłe łzawienie;
Mechanizm działania szkieł fotochromowych
Przyciemnianie i odbarwianie soczewki fotochromowej zawdzięczamy jonom srebra, które pod wpływem promieni UV zmieniają swoją strukturę elektronową powodując widoczny dla nas efekt.
Przykład działania Transitions XTRActive szarego i brązowego.
FOTOCHROMY BARWIONE W MASIE – w której związki wypełniają równomiernie całą strukturę soczewki; szkła fotochromowe wykonywane tą metodą są to głównie szkła mineralne. W nowoczesnych soczewkach organicznych (plastikowych) coraz rzadziej stosuje się to rozwiązanie, ponieważ tak wykonane szkła fotochromowe mogą barwić się nierównomiernie, szczególnie przy wysokich mocach korekcji. Chodzi tu o to, że w cienkiej części soczewki będzie ona jaśniejsza niż w grubszym miejscu.
NAPYLANE – molekuły fotochromowe zajmują jedynie najpłytszą warstwę zewnętrznej powierzchni soczewki; jest to najczęściej stosowane obecnie rozwiązanie, ponieważ tak wykonany fotochrom zabarwi się i odbarwi równomiernie. Dodatkowo wyróżniają się szybszym czasem reakcji.
Szkła fotochromowe wykonywane obecnie posiadają gwarancję jakości. Nowocześniejsze soczewki, przy optymalnym użytkowaniu, wystarczą użytkownikowi na okres ok. 4- 5 lat. Po tym czasie obserwuje się zjawisko tzw. „starzenia się fotochromu”. Jony srebra mogą tracić swoje właściwości i znacznie wolniej reagować na promieniowanie UV.
Jakie są kolory szkieł fotochromowych?
Szkła fotochromowe dostępne są najczęściej w kolorach SZARYM, BRĄZOWYM i SZAROZIELONYM. Ten ostatni, ma odcień szkieł okularowych RayBan. Najbardziej zainteresowane są nim młode osoby.
“Nieco starsi”, wybierają pozostałe kolory, kobiety – brązowe, mężczyźni – o szarym zabarwieniu.
Niektóre firmy, np. Szajna, oferują dodatkowo szkła w odcieniach RÓŻOWYM, NIEBIESKIM, FIOLETOWYM, ZIELONYM czy POMARAŃCZOWYM.
Fakty na temat szkieł fotochromowych
Większość soczewek fotochromowych reaguje na promieniowanie UV, przez co słabo, albo wcale nie przyciemni się za szybą samochodu, która skutecznie to promieniowanie blokuje. Wyjątkiem są tu soczewki EXTRActive, które przeznaczone są dla kierowców – barwniki w nich wbudowane reagują nie tylko na bezpośrednie promieniowanie UV, ale i na ciepło, więc zabarwią się w aucie nawet do 50%. Stopień max. zabarwienia zależeć będzie od rodzaju i nachylenia szyby samochodowej.szkła fotochromowe do samochodu
Prawdą jest, że okulary fotochromowe są uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu użytkowników spędzających czas zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, szybko zabarwiając się i odbarwiając. Jeśli jednak użytkownik przebywa długo na pełnym słońcu odpowiedniejszym rozwiązaniem będą tu szkła przeciwsłoneczne korekcyjne, ponieważ szkła fotochromowe najbardziej optymalne działanie wykazują (w zależności od ich rodzaju) w temperaturze od 25* do 32* Celsjusza, powyżej tej temperatury reagują znacznie wolniej i nie zabarwią się maksymalnie.
Dostępność szkieł fotochromowych w naszych Salonach Optycznych Wrzos w Lublinie
Solar – fotochrom starszej generacji, posiada wstępne zabarwienie do 15 %, na pełnym słońcu zabarwi się do 60%; podstawowe rozwiązanie dla mało wymagających i cierpliwych użytkowników, ponieważ czas reakcji tych soczewek jest dłuższy niż w przypadku soczewek nowocześniejszych.
Acclimates – linia ekonomiczna markowych soczewek Transitions; podobnie jak fotochrom Solar, posiadają wyraźne wstępne zabarwienie oraz potrzebują dłuższego czasu na reakcję.
Transitions VII – najbardziej popularne soczewki fotochromowe dostępne na rynku; posiadają 5 % wstępnego zabarwienia i osiągają przyciemnienie do 80 %; szybko reagują na promieniowanie UV – efekt widoczny jest już po kilku sekundach, odbarwiają się zaś do 30 sekund. Jedynym ich minusem jest fakt, iż nie przyciemnią się za szybą auta.
PhotoFusion – soczewki fotochromowe marki ZEISS, o parametrach zbliżonych do Transitions VII. W aucie zabarwią się do 30 %.
XTRActive – soczewki Transitions skierowane do kierowców; jedne z niewielu dostępnych na rynku szkieł fotochromowych, które reagują w samochodzie. Wstępne zabarwienie wynosi 15 %, maksymalne ok. 85 %. Nadają się zarówno do prowadzenia pojazdów w dzień, jak i nocą.
DriveWear – polaryzacyjne soczewki marki Transitions przeznaczone do prowadzenia pojazdów w słoneczne dni; ich wstępne zabarwienie wynosi 40 %. Dzięki filtrom polaryzacyjnym idealnie eliminują odblaski, a technologia fotochromowa sprawia, że dopasowują swoje przyciemnienie do nasilenia nasłonecznienia. Należy pamiętać, że są to głównie soczewki przeciwsłoneczne, więc nie nadają się do prowadzenia pojazdów w pochmurne dni i nocą.
Jak w każdym rodzaju soczewek, tak i w soczewkach fotochromowych, duże znaczenie dla czystości i kontrastu widzenia ma antyrefleks. Polecamy te uszlachetnienie wszystkim noszącym okulary.