Refundacja NFZ
na okulary i soczewki

Salony Optyczne Wrzos mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) uwzględniającą refundację na zakup szkieł okularowych i soczewek kontaktowych. Aby otrzymać taką refundację od NFZ należy posiadać receptę wystawioną przez okulistę, który ma również podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w ośrodku który ma taką umowę.

Recepty wystawione od stycznia 2020 r. nie muszą już być potwierdzane w siedzibie NFZ.

Dla kogo refundacja NFZ na okulary w Lublinie?

Dzieciom do 18 roku życia przysługuje refundacja na szkła okularowe nie częściej niż co pół roku. Wysokość dofinansowania na dwa szkła wynosi 50zł. Jeśli sfera u dziecka przekracza 6,00 dpt. lub cylinder przekracza 2,00 dpt. refundacja wynosi 100zł na dwa szkła. Również w przypadku przepisanych szkieł pryzmatycznych refundacja wynosi 100zł na parę szkieł.

Osoby niedowidzące mogą otrzymać refundację na pomoce optyczne raz na pięć lat.

W przypadku osób pełnoletnich refundacja jest możliwa co dwa lata i wynosi 35zł na dwa szkła, natomiast jeśli wada przekracza 6,00 dpt. sfery lub cylinder przekracza 2,00 dpt. albo jest przepisany pryzmat, dofinansowanie zwiększa się do 70zł w sumie na oba szkła. Ważność recepty wynosi jeden rok.

Refundację na soczewki kontaktowe można uzyskać raz w roku. W przypadku soczewek miękkich jest to kwota 105zł (70% ze 150zł), natomiast w przypadku soczewek twardych wynosi 350zł (70% z 500zł). Na refundację na soczewki kontaktowe mogą liczyć osoby: z dużą różnicą korekcji między jednym a drugim okiem (więcej niż 4,0 dpt.), czy z dużym astygmatyzmem lub też z wadą stożka rogówki.

Wysokość refundacji dla poszczególnych pomocy optycznych wynosi:

  • na lupy 80zł
  • na monookulary 350 zł
  • na okulary lupowe 350 zł
  • na okulary lornetkowe do bliży i dali 350 zł

W każdym naszym salonie dowiesz się, co należy zrobić, aby otrzymać refundację na szkła okularowe lub soczewki kontaktowe.