Refundacja NFZ na okulary
i soczewki w Lublinie

Salony Optyczne Wrzos mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) uwzględniającą refundację na zakup szkieł okularowych i soczewek kontaktowych. Aby otrzymać taką refundację od NFZ należy posiadać receptę wystawioną przez okulistę, który ma również podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w ośrodku który ma taką umowę.

Recepty wystawione od stycznia 2020 r. nie muszą już być potwierdzane w siedzibie NFZ.

Dla kogo Refundacja NFZ na okulary?

Dzieciom do 18 roku życia przysługuje refundacja na szkła okularowe nie częściej niż co pół roku. Wysokość dofinansowania na dwa szkła wynosi 50zł. Jeśli sfera u dziecka przekracza 6,00 dpt. lub cylinder przekracza 2,00 dpt. refundacja wynosi 100zł na dwa szkła. Również w przypadku przepisanych szkieł pryzmatycznych refundacja wynosi 100zł na parę szkieł.

Osoby niedowidzące mogą otrzymać refundację na pomoce optyczne raz na pięć lat. W przypadku osób pełnoletnich refundacja jest możliwa co dwa lata i wynosi 35zł na dwa szkła, natomiast jeśli wada przekracza 6,00 dpt. sfery lub cylinder przekracza 2,00 dpt. albo jest przepisany pryzmat, dofinansowanie zwiększa się do 70zł w sumie na oba szkła. Ważność recepty wynosi jeden rok.

Refundację na soczewki kontaktowe można uzyskać raz w roku. W przypadku soczewek miękkich jest to kwota 105zł (70% ze 150zł), natomiast w przypadku soczewek twardych wynosi 350zł (70% z 500zł). Na refundację na soczewki kontaktowe mogą liczyć osoby: z dużą różnicą korekcji między jednym a drugim okiem (więcej niż 4,0 dpt.), czy z dużym astygmatyzmem lub też z wadą stożka rogówki.

Wysokość refundacji dla poszczególnych pomocy optycznych wynosi:

  • na lupy 80zł
  • na monookulary 350 zł
  • na okulary lupowe 350 zł
  • na okulary lornetkowe do bliży i dali 350 zł

W każdym naszym salonie dowiesz się, co należy zrobić, aby otrzymać refundację na szkła okularowe lub soczewki kontaktowe.