Okulary Polaryzacyjne Lublin
Okulary polaryzacyjne w słoneczne dni
Zabarwione soczewki zabezpieczają przed bezpośrednim światłem słonecznym, ale nie chronią przed odbitym światłem spolaryzowanym. Do oślepienia dochodzi wtedy, gdy odbite światło pada na gładką powierzchnię, np. wody, śniegu, piasku, mokrej jezdni, szyby lub karoserii samochodu. Promienie słoneczne rozchodzą się w różnych kierunkach. Po przejściu przez okulary polaryzacyjne promienie świetlne uporządkowują się w jednej płaszczyźnie. To zagadkowe zjawisko czyni cuda.
Pierwszy filtr polaryzacyjny został stworzony w 1937 roku przez Edwina Landa. Przy okazji powiem, że był fundatorem marki Polaroid, produkującej do tej pory okulary przeciwsłoneczne, oczywiście z polaryzacją.
Dzięki temu filtrowi można obserwować otoczenie bez drażniących oczy odblasków, ze zwiększonym kontrastem i podkreślonymi wyraźnymi kolorami, bez przekłamania rzeczywistości. Odblaski te są po prostu odfiltrowane i usunięte.
Zalety okularów polaryzacyjnych
- polepszenie widzenia, poprawiają kontrast widzianego obrazu;
- redukcję odblasków;
- znakomity komfort widzenia kolorów i nasycenie 100 % ochrony przed promieniowaniem nadfioletowym o długości ponad 400 nanometrów: UVA, UVB i UVC.
Okulary polaryzacyjne zaleca się osobom:
- kierujących pojazdami – eliminują odbicia na jezdni i szybach;
- sportowcom – eliminują odbicia na powierzchni wody, śniegu, lodu;
- wędkarzom oraz innych osób wypoczywających nad wodą;
- pracujących w pełnym słońcu;
- noszących szkła korekcyjne:
- krótkowidzom i dalekowidzom
- potrzebującym korekcji astygmatyzmu
- prezbiopom – osób korzystających z okularów progresywnych
- dzieciom – oko dziecka jest nadzwyczaj wrażliwe.
Okulary polaryzacyjne mogą być zarówno jako podstawowe soczewki do dali, jak i szkła progresywne.
Przykładowe kolory do wyboru z firmy Essilor to: szary, brązowy, szaro-zielony, niebieskopurpurowy, fioletowy, niebieski i atramentowy niebieski. Mogą być jasne, ale najlepsze efekty uzyskuje się przy mocniejszym zaciemnieniu.
Wady okularów polaryzacyjnych
Okulary polaryzacyjne niewskazane są dla narciarzy, ponieważ nie są widoczne oblodzenia.
Ekrany LCD nie zawsze są tak dobrze widoczne jak w typowych okularach przeciwsłonecznych.
Okulary polaryzacyjne dają bardziej komfortowe widzenie bo eliminują olśnienia. Są bezpieczniejsze dla kierowców bo poprawiają czas reakcji. Dają naturalną percepcję kolorów – do 75% poprawiają wrażliwość na kontrast (na podstawie badań firmy Essilor). Zapraszamy do naszych salonów by dobrać dla siebie najlepsze rozwiązanie na słoneczne dni.