Soczewki kontaktowe
– krok po kroku
Wiele osób zastanawia się i szuka odpowiedzi w internecie: jak zakładać soczewki. Nie jest trudno ją znaleźć, ale boleśnie odczuwalne skutki mogą być długotrwałe, a nawet nieodwracalne. Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem dla każdej osoby, która chciałaby nosić soczewki kontaktowe, to skorzystać z porady specjalisty. Dysponuje on szeroką wiedzą w dobieraniu soczewek kontaktowych i ich pielęgnacji. Tylko specjalista może podjąć odpowiedzialną decyzję, jaki typ soczewek jest odpowiedni dla danego pacjenta.
Krok 1: Wywiad
Lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad. Zapyta o ogólny stan zdrowia oczu. Następnie, dlaczego chcesz nosić soczewki kontaktowe? Po to by lepiej widzieć? Czy chce zmienić kolor swoich oczu? To, co powie pacjent, będzie stanowiło dla specjalisty wskazówkę, w jakim kierunku powinien poprowadzić dalsze badanie.
Krok 2: Badanie
Specjalista przeprowadzi właściwe badanie okulistyczne, przebada oczy pod kątem takich parametrów, jak: sprawdzenie ostrości wzroku, ustalenie dokładnej refrakcji oka, pomiar krzywizny rogówki, sprawdzenie przedniego odcinka oka, ocenę wydzielania łez.Podczas badania lekarz wyklucza schorzenia oka, które mogą wykluczyć noszenie soczewek, ustala wadę wzroku oraz dokonuje pomiaru geometrii oka.
Krok 3: Jak zakładać soczewki?
Każdy pacjent reaguje indywidualnie na różne typy soczewek, dlatego przy ich wyborze okulista, dysponujący odpowiednim sprzętem, niezbędnym do właściwego dobrania soczewek kontaktowych, przestrzega ściśle określonego schematu badania. Procedura dopasowania soczewek kontaktowych odbywa się indywidualnie dla każdego oka. Specjalista wykona pomiary gałek ocznych oraz ich powierzchni. Zmierzy promień krzywizny oraz inne parametry mające wpływ na dopasowanie soczewek. Sprawdzi, czy pacjent bez przeszkód może nosić soczewki kontaktowe. Jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do aplikacji soczewek kontaktowych, dokonuje pierwszego założenia soczewek na rogówki oczu oraz kontroluje ich ułożenie. Niekiedy jednak indywidualne cechy układu wzrokowego sprawiają, że konieczne jest zamówienie u producenta odpowiednich soczewek kontaktowych o podanych przez specjalistę parametrach. Gdy po założeniu dobranych soczewek, specjalista stwierdzi, że są właściwie dopasowane, nie powodują dyskomfortu i zapewniają dobre widzenie pacjent jest gotowy, aby nauczyć się, je zakładać, zdejmować i pielęgnować.
Krok 4: Pielęgnacja soczewek kontaktowych
Specjalista powie jak zakładać soczewki. Jest to bardzo łatwe. Ćwiczenie będzie tak długo trwało, aż pacjent będzie umiał sam założyć i zdjąć soczewki. Większość osób od początku nie ma z tym najmniejszego problemu. Przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek bardzo ważna jest czystość rąk. Podczas pierwszej wizyty zwykle pacjent zostaje szczegółowo zaznajomiony z zasadami korzystania z soczewek kontaktowych, dostaje materiały informacyjne, płyn do pielęgnacji soczewek i pojemniczek do ich przechowywania.
Krok 5: Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych
O tym, czy pacjent możesz nosić soczewki kontaktowe decyduje wyłącznie lekarz. Nie powinno się nosić soczewek w trakcie infekcji oczu, jeżeli czuje się nadmierny dyskomfort, łzawią oczy, są problemy z widzeniem, oraz zaczerwienione oczy lub inne kłopoty z oczami. W razie wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów, trzeba koniecznie skontaktować się ze Specjalistą to właśnie lekarz zadecyduje o wskazaniach i przeciwwskazaniach.
Krok 6: Wizyta kontrolna
Po dopasowaniu soczewek, pacjent umawia się na wizytę kontrolną. Jest to bardzo ważna wizyta, podczas której lekarz sprawdza, czy soczewki nadal dobrze się układają, czy jest dobre w nich widzenie, oraz czy pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas ich noszenia. Jeżeli wszystko jest w porządku można nosić soczewki bez problemu. Co 6 miesięcy należy kontrolować kondycję oka ze względu na noszone soczewki kontaktowe. Jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek zmiany, niezwłocznie powinien skontaktować się ze specjalistą.
Jednodniowe soczewki kontaktowe
- dla kogo?
Jednodniowe soczewki kontaktowe to najzdrowsza i najmniej problemowa wersja, jaką może wybrać użytkownik posiadający wadę wzroku. Z racji swojego jednorazowego przeznaczenia, nie przenoszą zanieczyszczeń i osadów białkowych, a co za tym idzie, nie wymagają dodatkowej higieny. Zakładane zależnie od potrzeby, na kilka do kilkunastu godzin są najbezpieczniejsze dla naszych oczu. Biorąc pod uwagę szeroki wachlarz dostępnych na rynku soczewek jednodniowych, każdy znajdzie tu coś dla siebie – począwszy od klasycznych soczewek sferycznych, poprzez toryczne i progresywne, na kolorowych kończąc.
Dla kogo są jednodniowe soczewki kontaktowe?
- dla osób, które nie chcą zajmować się dodatkową higieną szkieł kontaktowych;
- dla sportowców i wszystkich, którzy aktywnie spędzają czas (np. dla amatorów kąpieli w basenie, morzu, jeziorze, którzy po kąpieli soczewki muszą wyrzucić);
- dla użytkowników noszących soczewki kontaktowe okazjonalnie;
dla osób, które często podróżują; - dla użytkowników o wrażliwych oczach, lub uczulonych na składniki zawarte w płynach pielęgnacyjnych;
Dwutygodniowe soczewki kontaktowe
- dla kogo?
Kontaktowe soczewki dwutygodniowe, należą do grupy soczewek systematycznej wymiany. Oznacza to, że licząc od pierwszego założenia, mamy określony czas na ich noszenie – w tym przypadku jest to 14 dni użytkowania w trybie dziennym* (lub 7 dni w trybie przedłużonym* – czyli bez zdejmowania na noc).
Soczewki dwutygodniowe w porównaniu z jednodniowymi, są bardziej ekonomiczne dla naszej kieszeni, jednak wymagają stosowania dodatkowych środków pielęgnacyjnych. Z racji możliwości osadzania się na nich wszelkich zanieczyszczeń i niebezpiecznych dla zdrowia naszych oczu osadów białkowych, konieczne jest stosowanie płynów do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych. Czas noszenia dwutygodniowych soczewek kontaktowych, przy jednoczesnym dbaniu o ich higienę, jest na tyle optymalny, by śmiało polecać soczewki tej grupy użytkownikom szukającym większej swobody i alternatywy dla okularów korekcyjnych. Soczewki dwutygodniowe występują w wersji sferycznej (dla krótko – i dalekowidzów) oraz torycznej – dla astygmatyków.
.* tryb dzienny – soczewka zakładana jest na kilka godzin, po zakończonym użytkowaniu, czyszczona i przechowywana w płynie;
** tryb przedłużony – soczewka zakładana jest na kilka godzin, po czym nie zdejmujemy jej i nie przechowujemy w odpowiednim płynie, tylko czyścimy i zakładamy ponownie na oko.
Dla kogo są soczewki kontaktowe dwutygodniowe?
- dla osób, które szukają alternatywy dla okularów;
- dla użytkowników dbających zarówno o higienę, jak i ceniących ekonomiczne rozwiązania;
- dla sportowców i wszystkich, którzy aktywnie spędzają czas;
- dla osób, które standardowo noszą okulary, ale potrzebują swobody ruchu na krótki okres czasu, np. w okresie urlopów, czy wzmożonych treningów;
Miesięczne soczewki kontaktowe
Soczewki miesięczne, podobnie jak soczewki dwutygodniowe, należą do grupy soczewek systematycznej wymiany. Oznacza to, że licząc od pierwszego założenia, mamy określony czas na ich noszenie – tu do 30 dni. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku soczewek miesięcznych mamy do czynienia z dwoma ich rodzajami – wyróżniamy soczewki miesięczne przeznaczone do noszenia w trybie dziennym (zdejmowane na noc, czyszczone i przechowywane w płynie i zakładane następnego dnia) oraz soczewki o przedłużonym trybie noszenia – dzięki specjalnemu materiałowi, z którego są wykonane, użytkownik może je nosić bez zdejmowania na noc, czyszcząc je regularnie i zakładając z powrotem na oko).
Bez względu jednak na to, na którą wersję się zdecydujemy, soczewki wymagają wysokiej higieny, by mogły być w pełni komfortowo użytkowane. Z racji dłuższego okresu ich stosowania, niestarannie czyszczone soczewki , mogą przysporzyć kłopotów w postaci podrażnienia i infekcji narządu wzroku.
Ważne jest zatem by odpowiednio dbać o ich higienę poprzez stosowanie preparatów do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych, a także czuwać nad odpowiednim nawilżeniem narządu wzroku, wybierając najodpowiedniejsze dla nas soczewki i w razie potrzeby stosować preparaty nawilżające.
Kolorowe soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe to alternatywna forma korekcji wady wzroku dla osób, które prowadzą aktywny styl życia, lubią czuć się swobodnie i cenią sobie wyraźne, niczym nieograniczone widzenie. Co więcej – jedną z opcji dostępnych coraz szerzej na rynku optycznym są soczewki kolorowe i akcentujące.
Soczewki kolorowe przeznaczone są zarówno dla wyżej wymienionej grupy użytkowników, ale i dla osób, które chcą zmienić lub podkreślić swój wygląd, czy zaakcentować urodę. Idealnie sprawdzą się jako forma biżuterii czy makijażu, ale też kamuflaż, odwracający uwagę od drażniących mankamentów, np. asymetrii twarzy. Co więcej soczewki kolorowe występują nie tylko jako soczewki korygujące wzrok, ale i w wersjach plano – czysto kosmetycznych.
Soczewki kolorowe można nosić zarówno na co dzień, w wersji 30 – dniowej, ale i okazyjnie, jako soczewki jednodniowe.
Nowością są soczewki kolorowe akcentujące – mające za zadanie nie tyle zmianę wyglądu tęczówki, co podkreślenie naturalnego piękna naszych oczu. Sprawiają, że można zmienić swój wizerunek bez drastycznej ingerencji w naturalny wygląd twarzy. Z tego powodu, soczewki ACUVUE Define często są stosowane podczas sesji zdjęciowych przez wielu fotografów.
Pielęgnacja soczewek kontaktowych
Akcesoria do soczewek kontaktowych to szeroka gama produktów, które mają za zadanie ułatwić życie wszystkim pacjentom soczewkowym i sprawić, by korzystanie z nich było jeszcze bardziej komfortowe. Począwszy od pojemników na soczewki, etui do ich przechowywania, poprzez krople nawilżające, wszelkie urządzenia przydatne do zdejmowania i zakładania soczewek kontaktowych, na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów, które z pewnością rozwiążą problemy, z jakimi borykają się użytkownicy soczewek.
Jak wynika z badań pielęgnacja soczewek kontaktowych to najsłabsze ogniwo w procesie ich noszenia. Okazuje się, że aż 43% użytkowników nie stosuje się do zaleceń dotyczących wymiany płynu w pojemniku- nie jest on wymieniany w całości, tylko najczęściej dolewany.
Ogółem zasad odnośnie przechowywania soczewek nie przestrzega 62% pacjentów (43% nie wymienia płynu, 19% nie zawsze wymienia płyn w przypadku nie noszenia soczewek przez kilka dni). Tylko 17% użytkowników myje swój pojemnik na soczewki każdego dnia, aż 13% nie robi tego wcale. Pocieszające jest to, że ci którzy nie myją pojemników wcale, wymieniają je częściej, ale nadal aż 62% wymienia pojemnik rzadziej niż raz na dwa miesiące. Tylko 14% stosuje się do zaleceń, aby robić to raz na 30 dni. Dość niefrasobliwe jest również podejście do samej butelki z płynem. Bardzo wiele osób nie pilnuje, aby była ona dokładnie zamknięta i dokręcona tak by uniknąć skażenia płynu.