Chcę nosić soczewki kontaktowe
Wiele osób zastanawia się i szuka odpowiedzi w internecie: jak zakładać soczewki. Nie jest trudno ją znaleźć, ale boleśnie odczuwalne skutki mogą być długotrwałe, a nawet nieodwracalne. Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem dla każdej osoby, która chciałaby nosić soczewki kontaktowe, to skorzystać z porady specjalisty. Dysponuje on szeroką wiedzą w dobieraniu soczewek kontaktowych i ich pielęgnacji. Tylko specjalista może podjąć odpowiedzialną decyzję, jaki typ soczewek jest odpowiedni dla danego pacjenta.
Krok 1: Wywiad lekarza z pacjentem
Lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad. Zapyta o ogólny stan zdrowia oczu. Następnie, dlaczego chcesz nosić soczewki kontaktowe? Po to by lepiej widzieć? Czy chce zmienić kolor swoich oczu? To, co powie pacjent, będzie stanowiło dla specjalisty wskazówkę, w jakim kierunku powinien poprowadzić dalsze badanie.
Krok 2: Badanie okulistyczne
Specjalista przeprowadzi właściwe badanie okulistyczne, przebada oczy pod kątem takich parametrów, jak: sprawdzenie ostrości wzroku, ustalenie dokładnej refrakcji oka, pomiar krzywizny rogówki, sprawdzenie przedniego odcinka oka, ocenę wydzielania łez.Podczas badania lekarz wyklucza schorzenia oka, które mogą wykluczyć noszenie soczewek, ustala wadę wzroku oraz dokonuje pomiaru geometrii oka.
Krok 3: Jak zakładać soczewki kontaktowe?
Każdy pacjent reaguje indywidualnie na różne typy soczewek, dlatego przy ich wyborze okulista, dysponujący odpowiednim sprzętem, niezbędnym do właściwego dobrania soczewek kontaktowych, przestrzega ściśle określonego schematu badania. Procedura dopasowania soczewek kontaktowych odbywa się indywidualnie dla każdego oka. Specjalista wykona pomiary gałek ocznych oraz ich powierzchni. Zmierzy promień krzywizny oraz inne parametry mające wpływ na dopasowanie soczewek. Sprawdzi, czy pacjent bez przeszkód może nosić soczewki kontaktowe. Jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do aplikacji soczewek kontaktowych, dokonuje pierwszego założenia soczewek na rogówki oczu oraz kontroluje ich ułożenie. Niekiedy jednak indywidualne cechy układu wzrokowego sprawiają, że konieczne jest zamówienie u producenta odpowiednich soczewek kontaktowych o podanych przez specjalistę parametrach. Gdy po założeniu dobranych soczewek, specjalista stwierdzi, że są właściwie dopasowane, nie powodują dyskomfortu i zapewniają dobre widzenie pacjent jest gotowy, aby nauczyć się, je zakładać, zdejmować i pielęgnować.
Krok 4: Pielęgnacja soczewek kontaktowych
Specjalista powie jak zakładać soczewki. Jest to bardzo łatwe. Ćwiczenie będzie tak długo trwało, aż pacjent będzie umiał sam założyć i zdjąć soczewki. Większość osób od początku nie ma z tym najmniejszego problemu. Przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek bardzo ważna jest czystość rąk. Podczas pierwszej wizyty zwykle pacjent zostaje szczegółowo zaznajomiony z zasadami korzystania z soczewek kontaktowych, dostaje materiały informacyjne, płyn do pielęgnacji soczewek i pojemniczek do ich przechowywania.
Krok 5: Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych
O tym, czy pacjent możesz nosić soczewki kontaktowe decyduje wyłącznie lekarz. Nie powinno się nosić soczewek w trakcie infekcji oczu, jeżeli czuje się nadmierny dyskomfort, łzawią oczy, są problemy z widzeniem, oraz zaczerwienione oczy lub inne kłopoty z oczami. W razie wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów, trzeba koniecznie skontaktować się ze Specjalistą to właśnie lekarz zadecyduje o wskazaniach i przeciwwskazaniach.
Krok 6: Wizyta kontrolna
Po dopasowaniu soczewek, pacjent umawia się na wizytę kontrolną. Jest to bardzo ważna wizyta, podczas której lekarz sprawdza, czy soczewki nadal dobrze się układają, czy jest dobre w nich widzenie, oraz czy pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas ich noszenia. Jeżeli wszystko jest w porządku można nosić soczewki bez problemu. Co 6 miesięcy należy kontrolować kondycję oka ze względu na noszone soczewki kontaktowe. Jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek zmiany, niezwłocznie powinien skontaktować się ze specjalistą.