9 najczęstszych problemów ze wzrokiem – porady i profilaktyka

Problemy ze wzrokiem u dzieci mogą mieć różne przyczyny, a niektórym schorzeniom można zapobiec przy pomocy odpowiednich działań profilaktycznych. Oto 10 najczęstszych problemów ze wzrokiem u dzieci i sposoby, w jaki można im zapobiegać:

1. Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to stan, w którym dziecko widzi wyraźnie przedmioty znajdujące się w pobliżu, ale ma trudności z widzeniem odległych obiektów. Aby zapobiec krótkowzroczności, zachęcaj dziecko do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu w naturalnym świetle, a mniej na czynnościach związanych z pracą, takich jak korzystanie z urządzeń elektronicznych. Zachęcaj do utrzymywania prawidłowej postawy i odpowiedniej odległości od ekranów podczas korzystania z urządzeń elektronicznych. 

2. Nadwzroczność (dalekowzroczność)

Nadwzroczność to stan, w którym dziecko widzi wyraźnie odległe przedmioty, ale ma trudności z widzeniem przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Aby zapobiec nadwzroczności, zachęcaj dziecko do wykonywania czynności takich jak czytanie lub korzystanie z urządzeń elektronicznych. Zachęcaj do utrzymywania prawidłowej postawy i odpowiedniej odległości od ekranów podczas korzystania z urządzeń elektronicznych.

3. Astygmatyzm

Astygmatyzm to stan, w którym rogówka dziecka ma nieregularny kształt, co powoduje niewyraźne lub zniekształcone widzenie. Aby zapobiec astygmatyzmowi, zadbaj o regularne badania wzroku, aby wcześnie wykryć ten stan. Ostatecznie soczewki korekcyjne mogą poprawić jakość widzenia.

4. Niedowidzenie (leniwe oko)

Niedowidzenie to stan, w którym jedno oko jest słabsze od drugiego, co powoduje słabe widzenie w jednym oku. Aby zapobiec niedowidzeniu, zadbaj o regularne wizyty u okulisty, zwłaszcza jeśli w rodzinie występuje ta choroba. Leczenie obejmuje soczewki korekcyjne, plastry na oczy lub krople do oczu.

5. Zez

Zez to stan, w którym oczy są źle ustawione i nie współpracują ze sobą. Aby zapobiec zezowi, regularnie sprawdzaj oczy dziecka, zwłaszcza jeśli w rodzinie występuje ta choroba. Leczenie obejmuje soczewki korekcyjne, plastry na oczy lub zabieg chirurgiczny.

6. Ślepota barw

Ślepota barw to stan, w którym dziecko ma trudności z rozróżnieniem niektórych kolorów. Nie ma obecnie znanej techniki zapobiegania temu schorzeniu. Natomiast wczesne wykrycie może pomóc dziecku poradzić sobie z tą chorobą.

7. Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to stan, w którym dziecko odczuwa suchość i dyskomfort w oczach. Aby zapobiec zespołowi suchego oka, zachęcaj dziecko do częstego mrugania, w razie potrzeby używaj kropli do oczu i unikaj narażenia na suche i wietrzne warunki. 

8. Syndrom widzenia komputerowego

Zespół widzenia komputerowego to stan, w którym dziecko doświadcza zmęczenia oczu i innych objawów związanych z długotrwałym korzystaniem z komputera. Aby zapobiec syndromowi widzenia komputerowego, zachęcaj dziecko do robienia częstych przerw i utrzymywania odpowiedniej odległości od ekranu komputera.

9. Niedobór konwergencji

Dziecko ma trudności ze skupieniem się na bliskich obiektach, co ostatecznie powoduje zmęczenie oczu i bóle głowy. Aby zapobiec niedostatecznej konwergencji, zachęcaj dziecko do robienia częstych przerw podczas wykonywania czynności takich, jak czytanie lub korzystanie z urządzeń elektronicznych.

Pamiętaj, że regularne badania wzroku u dzieci są niezwykle istotne, aby wykryć wszelkie problemy ze wzrokiem we wczesnym stadium i rozpocząć odpowiednie leczenie. W przypadku jakichkolwiek obaw dotyczących wzroku Twojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem okulistą.

Salon Optyczny Wrzos dla dzieci i młodzieży

Podobne wpisy