Mierzymy krótkowzroczność

Dla przypomnienia, co to jest krótkowzroczność

Jest to wada wzroku. Gdy osoba z krótkowzrocznością patrzy w dal, obraz powstaje przed siatkówką oka. Jest niewyraźny.
W miarę wzrostu dzieci, wydłuża się oś ich gałek ocznych. Objawy krótkowzroczności nasilają się, gdy oś gałki oka, wydłużając się przekracza prawidłową wielkość.
Jeżeli wzrok dziecka nie jest poprawny, to może to wpłynąć negatywnie na jego rozwój. Np. problemy z nauką, brak aktywności na lekcji czy niechęć do uprawiania sportu.
Nieleczenie postępującej krótkowzroczności może negatywnie wpłynąć na jakość życia dziecka i zwiększyć ryzyko rozwoju zaburzeń widzenia.

           Krótkowzroczność postępuje szybciej u młodszych dzieci.

Od stycznia 2024 jako jedni z pierwszych, robimy już pomiary długości gałki oka

Rozróżniamy trzy rodzaje krótkowzroczności, a najczęstszy rodzaj to krótkowzroczność osiowa (zbyt długa oś gałki ocznej). Rozwija się zwykle w okresie dojrzewania i osiąga zwykle swoje maksimum w wieku 15-17 lat u kobiet i 18-20 lat u mężczyzn.
Drugi rodzaj to krótkowzroczność krzywiznowa – zbyt wypukłe krzywizny elementy układu optycznego oka, np. rogówki czy soczewki. Trzecim rodzajem jest krótkowzroczność refrakcyjna czyli zbyt duży współczynnik załamania soczewki oka. Występuje przy chorobach, np. cukrzycy czy zaćmie jądrowej.

Co daje biometria oka?

Instrumenty do kontroli krótkowzroczności (z łaciny miopia) mierzą długość osiową oka, z dodatkowymi funkcjami. Biometria optyczna jest najdokładniejszym sposobem pomiaru długości osiowej. Analiza krótkowzroczności jest do 10 razy dokładniejsza niż oparcie się na samej refrakcji by ustalić progresję krótkowzroczności i wpływu jej leczenia. Instrumenty te dają więcej danych do obrazu klinicznego, wspierają komunikację, wspomagają zarządzaniem krótkowzrocznością u dzieci i zapewniają najlepszą praktykę opieki.

Biometria oka oprócz pomiaru długości osiowej gałki ocznej, mierzy także krzywiznę rogówki. Dzięki tym danym biometria umożliwia obserwację postępów wady wzroku u pacjentów z krótkowzrocznością. Szczególnie ułatwia to ustalenie rodzaju miopii. Systematyczne pomiary np. co sześć miesięcy lub częściej, umożliwiają obserwację postępu krótkowzroczności u dzieci i efektywność wybranej metody spowolnienia.

Jakie są wymagania do wykonania pomiaru?

Badanie biometryczne nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań – niezbędne jest jednak zdjęcie soczewek kontaktowych. Badanie jest bezbolesne, wygląda jak pomiar wady wzroku komputerem (autorefraktometrem). Trwa około jednej minuty.

Na zielono: prawidłowy przyrost w czasie rozwoju dziecka na podstawie średnich długości oczu w różnym wieku u dzieci.

Badanie wykonujemy w Lublinie, w salonie przy ulicy Królewskiej 13, w godzinach 9-17. Wynik jest od ręki.

Podobne wpisy