Dziecko zakłada soczewki kontaktowe

Czy moje dziecko nie jest za małe na soczewki kontaktowe?

Od jakiego wieku wdrażać soczewki kontaktowe u dzieci?

To pytanie często pada podczas wizyty u optyka, czy okulisty.
Z technicznego punktu widzenia nie mamy dolnej granicy wieku, która pozwala rozpocząć przygodę z soczewkami kontaktowymi. Oko dziecka już od wczesnego dzieciństwa jest na tyle rozwinięte, że nie ma przeciwskazań do korekcji wzroku przy pomocy soczewek.

Medycyna zna nawet przypadki zastosowania soczewek kontaktowych u niemowląt – na przykład po przebytej operacji okulistycznej z powodu zaćmy lub dużej rozbieżności pomiędzy wadami wzroku na lewym i prawym oku.

Jak to wygląda w praktyce?

O ile okuliści i optometryści twierdzą, że nie ma minimalnego wymaganego wieku w kwestii soczewek kontaktowych, to występuje też szereg innych czynników, które należy wziąć pod uwagę.
Soczewki same w sobie nie wywierają negatywnego wpływu na oko, ale tylko pod warunkiem, że stosujemy je zgodnie z zaleceniami. W przypadku zaniedbania zasad higieny, czy złego przechowywania soczewki może dość do infekcji i stanów zapalnych oka. Właściwa pielęgnacja i aplikacja soczewek to temat, którego nie należy pomijać niezależnie od wieku.
Z uwagi na pewną odpowiedzialność w użytkowaniu soczewek przyjęło się, że o ile nie istnieją konkretne przesłanki medyczne, z soczewek powinno się korzystać od 8 roku życia. Jest to wiek, w którym dziecko jest na tyle odpowiedzialne, że będzie w stanie dostosować się do zasad użytkowania kontaktów i pamiętać o ich pielęgnacji.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać dla dziecka?

Wiodące na rynki marki posiadają w swojej ofercie szkła kontaktowe specjalnie dostosowane do wieku dziecięcego. Najlepiej zacząć od soczewek jednodniowych, które niosą mniejsze ryzyko zaniedbań, a dziecku pozwalają stopniowo przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Zasady korzystania z soczewek u dzieci

W przypadku dzieci soczewki nie powinny być jedyną dostępną korekcją wzroku. Podobnie, jak u dorosłych warto zawsze w zanadrzu mieć okulary korekcyjne.
Rozpoczęcie przygody z soczewkami kontaktowymi u dzieci zawsze powinniśmy zacząć od wizyty u specjalisty. Dzięki temu w trakcie wizyty na bieżąco możemy skorygować błędy podczas zakładania i zdejmowania soczewki oraz dobrać najlepszy rodzaj szkieł do potrzeb dziecka. Tylko takie rozwiązanie pozwala nam mówić o bezpiecznym stosowaniu kontaktów u dzieci i młodzieży.

Podobne wpisy