Ile kosztują okulary?

Ile kosztują okulary?

To najczęstsze i jednocześnie najtrudniejsze pytanie, jakie pada podczas zakupu nowych okularów.
Sprawdźmy więc od czego uzależniona jest cena i dlaczego same parametry recepty nie wystarczą, aby podać przybliżoną kwotę. 

Konfiguracja opraw okularowych

Najbardziej widoczny składnik to oprawy okularowe, których wybór zależy od kształtu twarzy ale też gustu i codziennych potrzeb. Do tego dochodzi materiał – czy oprawy mają być lekkie, hipoalergiczne, a może zależy nam na wyjątkowej trwałości z uwagi na codzienne aktywności? Często chcemy też postawić na oprawy od znanego projektanta czy popularnej marki, a za takimi wyborami idzie też wyższa cena.

Wybór soczewek okularowych

To już mniej widoczny, a mimo wszystko najważniejszy składnik okularów.
Na cenę wpływa między innymi:

Standardowa, bardzo cienka, czy lekka?

To ostrość widzenia nie tylko w centrum, ale i w peryferyjnych obszarach – zależy od indywidualnych parametrów, im więcej z nich się uwzględni tym wyższa jakość i cena.

Jest praktycznie niezbędnym elementem soczewek, ale on również występuje w kilku wariantach. Do wyboru mamy dodatkowe utwardzenie, powłoki hamujące osadzanie się wody i pyłów, czy powierzchnię ułatwiającą czyszczenie.

Takie, jak filtr światła niebieskiego, czy filtry dla kierowców podnoszące kontrast i przejrzystość po zmierzchu.

Dodatkowe udogodnienia soczewek kontaktowych

Ile kosztują okulary?
  • Konstrukcja szkieł dla osób noszących soczewki kontaktowe – dzięki temu szkła mają szansę sprostać wymaganiom osób, które na co dzień korzystają przez lata korzystały tylko z soczewek kontaktowych.
  • Zabezpieczenie przez olśnieniem słonecznym – do dyspozycji mamy tutaj na pewno standardowe szkła barwione. Do tego jednak dochodzi możliwość polaryzacji z redukcją odbicia światła od różnych powierzchni – wody, czy szyby. W ofercie znajdziemy też szkła inteligentne, które dopasowują się do natężenia oświetlenia. Tego typu szkła w pomieszczeniach są całkowicie bezbarwne, a na zewnątrz przyciemniają się w zależności od intensywności światła.
  • Konstrukcje szkieł zależne od intensywności pracy z bliska – ich główną zaletą jest zmniejszenie zmęczenia oczu i redukcja bólu głowy.


Biorąc pod uwagę niemal 10 zmiennych, które musimy wziąć pod uwagę przy wyborze okularów, krótka odpowiedź na pytanie”ile kosztują okulary” wydaje się niemożliwa. W zależności od tego jakie mamy osobiste preferencje i wymagania oraz jaki prowadzimy tryb życia cena będzie ulegać zmianie. Te same parametry na recepcie okularowej mogą ostatecznie skończyć się zakupem okularów za 150 zł lub za 4 000 zł.
Podsumowując pytanie „ile kosztują okulary” możemy odpowiedzieć tylko jedno – „to zależy”!

Podobne wpisy